Soukromý očko

TÝDEN.CZ

20. 4. 2019
Rubrika: nezařazeno

Pollock

Autor: Soukromý očko

09.10.2007 06:00

Včera ráno jsem přišel do Týdne, teda do práce. Jeden kolega, po ránu pěkně nastartovanej, mi vykládal, jak byl ve Vídni a tam v Albertině na výstavě a jaká to byla hrůza a nuda, jak dlouhý a jak ho bolely nohy. Že prej tam vystavujou všecko možný, třeba Pollocka a Picassa a tak a že obrazy jsou mrtvý, že nemaj smysl. Povídá: „Koukat na obrazy, to je stejně pitomý jako věřit v boha.“


On řek „v boha“, já bych řek „v Boha“, proto ten inteligentní příměr použil. Jsem pro něj tmář a duchovní vystěhovalec, protože mám rád nejen Boha, ale, jak se dneska ukázalo, i „toho mazala Pollocka a Cézanna a jiný mrtvý mazaly“.


V neděli ráno, den předtím, jsem byl v kostele. Něco jako jít na Pollocka. Náš farář vykládal jeden biblickej textík, kde se píše, že se „Boží hněv zjevuje z nebe proti každé bezbožnosti a nepravosti lidí, kteří svou nepravostí potlačují pravdu“. Bůh je tam popsanej jako člověku přístupnej (oproti Pollockovi): co dělá, je vidět už od stvoření světa. Kdo chce, ten jeho práci vidí.


Ty, který Boha štvou, protože jím pohrdaj, píše se v tom listu, „vydal v moc hanebných vášní“, vydal je „na pospas jejich zvrácené mysli, aby dělali, co se nesluší“.


Nemá cenu vypisovat, co tihle „na-pospas-vydanci“ provádějí; jsou to většinou věci, který běžně provozujeme. Důležitej je konec toho oddílu. Stojí tam, jak se bezbožníci projevujou - „neznají lásku ani slitování“. Člověk by čekal, že všemohoucí (kterej by teda podle našich představ měl moct všecko, takovej lepší Hitler), lidi, který ho popíraj, rozdrtí na kaši, spálí na troud, sfoukne z povrchu Země, roztrhne jak hady... Ten „trest“ za potlačování pravdy je ale jinej – Bůh je (nás) nechá, ať si dělaj, co chtěj. Výsledek je podlost, závist, lakota, svár, vražda, pomlouvání, zlomyslnost, donášení... součást naší reality.


Drsný. Absolutní zvůle jako boží trest. My vrahy a lupiče zavíráme do vězení, Bůh nás nechává sobě samým, ať si děláme, co nám libo, když na něj kašlem.


A naopak. Kdo takovej není, kdo Boha nepopírá, ten se pozná tak, že miluje a zná slitování. - Typický je, jak můj mozek funguje: hned začne přemejšlet, kdo podle něj miluje a kdo ne a kdo odpouští a kdo ne. (Sebe, samozřejmě, znalec Pollocka automaticky vynechá.)


Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.31

Diskuze

Soukromý očko

Očko
Oblíbenost autora: 7.73

O autorovi

Podzemník i nadzemník, opozičník i pozičník, průměr, spisovatel, novinář

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA